Tytuł pozycji:
Godność człowieka fundamentem jego wolności
Kuriozalnym jest to, że w XX wieku, w którym tyle mówiło się i zrobiono w celu ochrony godności i wolności człowieka, jednocześnie jak nigdy dotąd w historii świata ta godność była deptana, a człowiek na różne sposoby niewolony. Niestety także początek XXI wieku nie napawa w tym względzie zbyt wielkim optymizmem.
W tytule niniejszego artykułu znalazły się dwa pojęcia: „godność człowieka” i „wolność”. Stąd też przedmiotem naszej refleksji będzie poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytanie: jakie relacje - zależności zachodzą pomiędzy nimi? Jak się ma godność osoby ludzkiej do jej wolności i vice versa.
W świetle humanizmu chrześcijańskiego – bo ten właśnie będzie stanowił platformę naszych poszukiwań - godność człowieka wynika z tego, że jest on stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Każdy człowiek jest więc imago Dei (obrazem Boga) i ma udział w absolutnym Dobru – Bogu. Wypełnia się ona (godność) w powołaniu człowieka do Boskiego szczęścia. Jest właściwe istocie ludzkiej, że w sposób dobrowolny dąży do tego wypełnienia. Osoba ludzka przez swoje świadome i wolne czyny dostosowuje się lub nie do dobra obiecanego przez Boga i potwierdzonego przez sumienie moralne.
Jacek Jan Pawłowicz