Tytuł pozycji:
e-Wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim
- Tytuł:
-
e-Wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim
- Autorzy:
-
Wojdała, Michał
Mamrot, Szymon
Sikorski, Grzegorz
Mania, Karolina
Łuczak-Noworolnik, Lucyna
Kosowski, Jakub
Jarocha, Andrzej
Kalak, Jakub
Flaga-Gieruszyńska, Kinga
Kościółek, Anna
Choma, Alicja
Banaszewska, Anna
Skibiński, Oskar
Miedzińska, Iwona
Sielicka, Emilia
Kusak, Martyna
Sachajko, Marek
Dobrzeniecka, Ewa
Kawecki, Tomasz
- Współwytwórcy:
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rzeszowski
Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytut Logistyki i Magazynowania
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Warszawski
- Słowa kluczowe:
-
dokument elektroniczny
elektronizacja
wymiar sprawiedliwości
prawo
- Data publikacji:
-
2016
- Wydawca:
-
Instytut Logistyki i Magazynowania
- ISBN, ISSN:
-
9788363186296
- Język:
-
polski
- Linki:
-
https://depot.ceon.pl/handle/123456789/13649  Link otwiera się w nowym oknie
- Prawa:
-
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/
- Dostawca treści:
-
Repozytorium Centrum Otwartej Nauki
-
Przejdź do źródła  Link otwiera się w nowym oknie
Program na rzecz Wspierania Polityki dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT Policy Support Programme)
Przekazujemy w Państwa ręce monografię, która jest efektem wyników badań i dyskusji naukowych pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „e-Wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim”, która odbyła się 14 stycznia 2016 roku w Poznaniu. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowych projektów e-CODEX i e-SENS, realizowanych przez Instytut Logistyki i Magazynowania IB. W siedzibie Instytutu debatowali profesorowie, doktorzy i doktoranci, a wysoki poziom merytoryczny prezentowanych doświadczeń, teorii i najlepszych praktyk wyznaczyli m. in. przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Poznaniu oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania.
W trakcie konferencji analizowano zagadnienia dotyczące wykorzystywania instytucji i elektronicznych narzędzi służących usprawnianiu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w sprawach o charakterze transgranicznym. Monografia stanowi spójne tematycznie opracowanie naukowe, traktujące o wymaganiach, korzyściach i konsekwencjach elektronizacji wymiaru sprawiedliwości; przedstawia problemy badawcze prezentowane przez prelegentów. Jej szczególną wartością jest wieloaspektowość poruszanych zagadnień z perspektywy rozważań naukowych zarówno prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, jak i nauk ekonomicznych i socjologicznych. Wśród poruszanych tematów nie mogło zabraknąć europejskich postępowań sądowych - europejskiego nakazu zapłat, europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń oraz wpływu projektu e-CODEX na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, czy też budzącego coraz większe zainteresowanie rozporządzenia eIDAS. Wyrażamy nadzieję, że zaprezentowane w trakcie konferencji wyniki badań oraz formułowane postulaty de lege ferenda przyczynią się do kontynuowania prac w obszarze legislacji i prac wdrożeniowych, zmierzających do usprawnienia europejskich postępowań sądowych zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie prezentowaną tematyką wśród przedstawicieli doktryny oraz praktyków, można spodziewać się, że w najbliższej przyszłości informatyzacja wymiaru sprawiedliwości będzie przedmiotem licznych opracowań oraz konferencji naukowych. Nie bez znaczenia pozostaje nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, która od dnia 8 września 2016 r. wprowadza instytucję elektronicznego biura podawczego, pozwalającą na przeprowadzanie postępowań cywilnych w Polsce z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych sądów. Tendencje rozwoje w tym obszarze dostrzegalne są także na poziomie Unii Europejskiej, które znajdują odzwierciedlenie w oficjalnych dokumentach, takich jak e-Justice Action Plan na lata 2014-2018. Wierzymy, że lektura prezentowanej monografii pozwoli Państwu szerzej spojrzeć na informatyzację wymiaru sprawiedliwości oraz będzie punktem wyjścia do dalszych analiz i badań w prezentowanym obszarze. Szanowni Państwo - przyszłość wymiaru sprawiedliwości nie będzie już taka jak dawniej.