Tytuł pozycji:
Automatyzacja i monitorowanie procesu produkcyjnego w kopalniach podziemnych – polskie doświadczenia we wdrażaniu paradygmatu PRZEMYSŁU 4.0
Monografia dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców zainteresowanych transformacją cyfrową tradycyjnych gałęzi gospodarki w organizacje uczące się, a więc takie które w usystematyzowany i aktywny sposób korzystając z własnych doświadczeń i dostępnych zasobów informacyjnych, optymalizują swój model biznesowy w zgodzie z paradygmatem przemysłu 4.0, zachowując konkurencyjność na zmieniającym się dynamicznie rynku. Opisana w monografii rewolucja cyfrowa koncernu surowcowego tłumaczy i dokumentuje transformację cyfrową, jaka dokonała się w jastrzębskich kopalniach w latach 2016÷2020.
Książka swoim zakresem objęła procesy związane z dołową informatyzacją, łącznością radiową, monitorowaniem warunków bezpieczeństwa pracy, automatyzacją i wykorzystaniem zaawansowanej analityki danych do podejmowania decyzji zarządczych. Prezentuje ona zdobyte doświadczenia całych zespołów badawczych podczas realizowanych przez blisko cztery lata strategicznych projektów, dokumentując największy przełom technologiczny w polskim górnictwie od lat.
CYFROWA TRANSFORMACJA kluczowego koncernu surowcowego Polski – szeroko opisana na stronach monografii – z jednej strony pozwoliła na realizację strategicznych programów efektywnościowych, takich jak JAKOŚĆ czy EFEKTYWNOŚĆ, ale co równie istotne, pozwoliła na zniwelowanie olbrzymiego długu technologicznego, z którym Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. miała do czynienia w zasadzie od początku jej powstania w roku 1993 i kolejnych latach jej funkcjonowania. Dług ten, powiększając się z roku na rok dusił innowacyjność technologiczną JSW S.A., zwłaszcza w latach 2000÷2015, paraliżując realizację zaawansowanych nielicznych projektów IT oraz nie dostrzegając w ogóle obszaru OT, których realizacja mogła znacząco poprawić procesy monitorowania i sterowania produkcją w jastrzębskich kopalniach.
Książka prezentuje polskie doświadczenia całych zespołów inżynierów: informatyków, automatyków, górników, geologów i ekonomistów, transformujących tradycyjną gałąź gospodarki, jaką jest górnictwo, w europejski koncern surowcowy z ambicjami, pokazując m.in.: − jak budować strategię zarządzania i nadzoru nad obszarem produkcyjnym nowoczesnego przedsiębiorstwa surowcowego, − jak projektować integrację i automatyzację całych procesów produkcyjnych oraz innowacyjnych rozwiązań IT/OT w cyklu produkcyjnym i handlowym w zakresie infrastruktury technicznej, łączności, aplikacji wspierających obszary bezpieczeństwa oraz przetwarzanie danych, − jak monitorować obszar cyberbezpieczeństwa, zabezpieczeń systemów i urządzeń automatyki wykorzystywanych w produkcji, jak kreować planowanie pożądanej przyszłości, bazując na analizie doświadczeń z przeszłości oraz funkcjonowania w teraźniejszości i przyszłości. Opisane w monografii systemy lokalizacji osób i urządzeń, systemy gazometryczne, monitorowanie sieci odmetanowania oraz zjawisk sejsmicznych mają znaczący wpływ na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa.